uz 2011
uz 2010
uz 2008
uz Jaunumiem
Decembris
- Iespējams, pamācība arī VP kancelejai jeb 5 soļi pareizā sensitīvas informācijas aizklāšanā dokumentā, kuru grasaties publiskot
- Augtākā tiesa atzīst, ka Valsts prezidenta kanceleja ir iestāde Administratīvā procesa likuma izpratnē, kurai pienākas atbildēt uz iesniegumiem, tātad arī informācijas pieprasījumiem! Jāpiebilst, ka jūnijā, kad vairums iestāžu, pildot premjera rezolūciju, atklāja savus tēriņus kopš 2006. gada, šim aicinājumam atsaucās arī daudzas citas, premjerministra varai nepakļautas institūcijas, bet ne Valsts prezidenta kanceleja.
- Atklātības paradokss. Kā citādi nosakut situāciju, kad atklātības aizsargātājs, atzinis, ka informācijas atklāšana nekādu risku nav radījusi, tomēr iesaka šādu informāciju sargāt uzmanīgāk? Vairāk lasiet šeit!
- Premjers atklāj saraksti ar telšu pilsētiņas iemītniekiem pie MK. Interesants kāzuss
- Where does my money go? Vēl viens interesants info-a un vizualizācijas apvienojums. 2008. gada UK valdības organizētā konkursa "Show us a better way" uzvarētājiem
- Pasaulē uzbango Aid Transparency kaislības. Piemērs no Zviedrijas.
- 8. decembrī lielisks Sanitas Jembergas raksts Cita Diena. Pārslepenojušies.
- Tikko uzzināju, ka Igauņi nolēmuši, ka visas ministrijās saņemtās vēstules tūdaļ un nekavējoties parādīsies on lainē. Tiesa, viņi vēl neesot līdz galam sapratuši, kā tieši šo normu īstenot.
- 3. decembrī RAPLM Valsts sekretāru sanāksmē pieteikusi projektu no IAL atvasinātajiem 2007. gada MK noteikumiem Nr. 171, kuri nosaka kārtību, kādā vaslsts institūcijas ievieto informāciju internetā. Jaunumi noteikumos:
- Iekļautas normas, kas, cerams, mudinās iestādes un iedzīvotājus aktīvāk sazināties ar e-līdzekļu starpniecīb un e-pakalpojumu lietošanu www.latvija.lv.
- Noteikts pienākums publiskot informāciju par iestādes iepirkumiem un ar tiem saistītos izdevumus gan attiecībā uz publisko konkursu rezultātiem, gan līgumiem, kuru noslēgšana konkursu neprasa.
- 8. un 9. decembrī Centrāleiropas Universitātē (Budapeštā) notiek diskusija/konference par Eiropas Cilvēktiesību tiesas jaunāko, informācijas atklātību kā cilvēka pamattiesību uzrunājošo, spriedumu ietekmi uz info_a likumu īstenošanu CoE dalībvalstīs un jauno FOI Convenciju. Pasākumu rīko: CMCS. CEU Department of Legal Studies un HCLU (TASZ), atbalsta OSCE
- Does social media help to further a cause? The young Brittons say "no".
Novembris
- ASV Augstākā tiesa ir atcēlusi zemākas instances tiesas spriedumu, ar kuru tika pieļauts atklāt fotogrāfijas no Gvantanamo bāzes, kurās, kā domāts, ir redzama tur ieslodzīto spīdznāšana.
The decision was three sentences long and unsigned, and it followed the enactment of a law in October allowing the secretary of defense to block the pictures’ release. The Supreme Court sent the case back to the lower court, the United States Court of Appeals for the Second Circuit, in New York, for further consideration in light of the new law.
- Saeimas komisija lemj (db.lv) - arī ārpus vienotās atalgojuma sistēmas esošajiem LB un FKTK būs regulāri jāpublisko atalgojums.
- Valsts Kanceleja @brivibas36 sāk ar ziņu par atalgojuma tendenci valsts pārvaldē 2008.-2009. gadā. Interesanti, ka, piemēram, LU pasniedzēju algas tiek samazinātas par 1/3.
- Tieslietu ministrijas devums Jurista Vārdā rāda, ka ir iespējams to izdarīt - salikt galvenos budžeta skaitļus skaistās un pārskatāmās tabulās! (JV, Nr.47 (590) Otrdiena, 2009. gada 24. novembris) BET Pilnigi pievienojos @IvetaKazoka viedoklim "Vēl labāk būtu, ja viņi šos datus nevis glabātu zem paroles JV, bet gan redzamā vietā TM mājas lapā". (skatiet 3. lpp.)
- The Guardian par the deep web, kurš ir 500x lielāks par publisko tīklu. Google tiek "ielaists" tikai 0.03% no Interneta satura…
- Cita diena publicē lielisku interviju ar advokātu Armandu Masuli. Stāsts par iPhoniem un citiem nevajadzīgiem Āboliem Latvijas pārvaldē un to, kā info_a var kalpot, lai darītu lietas skaidrākas un palīdzētu aizstāvēt savas un visas sabiedrības tiesības un intereses. PS. Es atbalstu actio populatis!

Gatavojoties ne-konferencei Govcamp Latvija 2010, aicinām tikties, lai uzzinātu, kas slēpjas zem vārdiem govcamp, kur un kad notiks pirmais Latvijas govcamps, kur un kā ir iespējams reģistrēties, kā var piedalīties govcampa tapšanā. Runāsim par to, kas ir valsts pārvalde 2.0, kādi ir labākie pasaules piemēri un ko var Latvijas valsts pārvalde.
- [2] Turpinot Parex dokumentu sāgu, Hipotēku un zemes banka ir atteikusies atslepenot (delfi) Price Waterhouse Coopers audita ziņojumu par Parex stāvokli pirms bankas pārņemšanas.
- Valdības dokumentiem Latvijā turpmāk tikai elektroniska aprite. Mainījušies arī noteikumi par dokumentu saskaņošanu un radies jauns saskaņošanas veids - "noklusējums" Lasi vairāk mk.gov.lv
- Valsts Kanceleja, pildot premjera 1. oktobra rezolūciju, sagatavojusi pārskatu par apdrošināšanas līgumiem valsts iestādēs.
- Jauna grāmata par Zviedru atklātības tradīcijas saknēm. Angliski izdota Peter Forsskal "Thoughts on Civil Liberty". Lasiet vairāk info-a Ar iegādi, šķiet, vēl jāpagaida, jo grāmata nav reģistrēta pie lielākajiem tirgotājiem, piemēram, Amazon.com
- Access Info Europe laidusi klajā ziņojumu par info_a Eiropas Savienībā. Interesants un praktisks pētījums. Jautājums nr. 1 "I have a question for Brussels. Where do I start?", kā liecina pieredze, ir ļoti vietā! (Access to EU documents. Citizen`s Guide)
- 20. novembrī Delna rīko diskusiju par informācijas atklātību & nacionālās bibliotēkas būvniecības procesu.
- Uzmanibu! Pasaules Banka kļūst atklātāka? Klajā nāk pēc (par diskutablām uzskatītām) publiskajām konsultātcijām pārstrādātais policy paper Toward Greater Transparency Through Access to Information: The World Bank's Disclosure Policy
- opendemocracy.net atver jaunu sadaļu openSecrecy. Lasām redaktora sleju tēmas pieteikumam
- [1] Dombrovskis uzdod izvērtēt iespēju atslepenot Parex pārdošanas dokumentus (Delfi). Daļa dokumentu jau pieeami MK lapā
- Tiem, kuri aizrāvušies ar Zviedru jaunajām atklātībasi idejām, par kurām ziņots vēl pagājušajā mēnesī, iespējams apmeklēt pasākumu, kur par to tiks stāstīts krietni vairāk. Zviedrijā, 24. novembrī.
- Iesaku noklausīties LR1 Krustprunktā no 29/10/2009 (plkst. 13:06). Raidījuma otrajā daļā interesants ieskats par valsts funkcijām, ārpakalpojumiem.. Visintersantākā, protams, ir daļa par informācijas atklātības funkciju.
Oktobris
- ASV, Arizonas Augstākā tiesa atzīst, ka metadati ir publiska informācija!
The Arizona Supreme Court ruled that metadata – information about the history, tracking and management of an electronic document – is subject to the state’s public records law: “If a public entity maintains a public record in an electronic format, then the electronic version, including any embedded metadata, is subject to disclosure.”
Lasiet Tiesas spriedumu
- LR Saeima, arī atsaucoties premjera jūnija izteiktajam aicinājumam, publisko savus izdevumus 2006-2008tajā gadā. Citas iestādes to paveica jūlijā. Laikam Saeimai bija daudz skaitāmā!
- ASV darbu uzsāk Office of Government Information Office. Iestāde, kas atbildīga par Obamas atklātības politiku. Sekosim uzmanīgi! Pluss, par jauno iestādi un jaunajām tehnoloģijām
- Norvēģijā internetā publisko visus atgrieztos nodokļus Viedokļi par to, cik šāda prakse ir pareiza, nav vienprātīgi. Daži (konservatīvie parlamenta locekļi) to sauc par "repulsive"
- Izglābtā Parex banka darbinieku algas neatklāj. Interesantākais šai stāstā ir informācijas atklātības likuma uzrauga, Tieslietu ministrijas, viedoklis. Ministrija "nevēlējās izteikties", tā ziņo Dienas Bizness 24.10.2009 Parex viedoklis Te nu mēs redzam, ko nozīmē "resora prioritāte "0""
- ASV Kādu mūziku stundām klausījās spīdzināmie Gvantanamo līča bāzē? Pazīstami mūziķi pieprasa informāciju no ASV valdības
- UK, Payments to Suppliers, kas lielāki par 500 BP on lainē katru mēnesi, tā notiek pat citādi info_a nedraudzīgajā UK
- UK OpenPSI - atbilde visiem tiem, kuriem šķiet, ka pārvaldes informāciju nevienam patiesībā nevajag (tā vajadzīga tikai pašai pārvaldei). Ieskatieties arī Direct.gov
- Latvijā Pašvaldībām uzdot darīt publiskas ziņas par lobētājiem, kuru viedoklis uzklausīts, sagatavojot pašvaldības saistošo noteikumu projekta. Līdz šim tieši šo n/a pieņemšanas process sabiedrības acīm vairumā gadījumu palicis slēpts
- Interesants BBC raksts par to, kā valdības izmanto internetu lasāms pašā BBC
- Apspriež informācijas par valsts pārvaldes iestāžu veiktajām transakcijām pieejamību Valsts kases interneta mājas lapā. Lasiet vairāk MK mājas lapā
- ASV interesanta debate par Nacionālo "atslepenošanas" centru (National Declassification Center) - daļu no Obamas atklātības politikas, kura uzdevums būs pārskatīt tūkstošu & tūkstošu dokumentu klasificēšanas pamatotību.
Over the next 25 years Federal agencies are facing a massive volume (1.7 billion pages) of classified textual records that, based on 2008 review statistics, will take over 33 years to complete initial review, and many more to complete referral reviews and process all the records for public access. These figures will continue to grow each year as more records become 25 years old.
- Lavija. 3. oktobris. RD patur slepenībā atzinumu par Dienvidu tilta līgumiem, ziņo mediji. Atliek gaidīt, kad dome izdomās, ko ar šo lietu iesākt, tātad arī to, vai informācija par šo notikumu kļūs vispārpieejama (ar ideālista cerību un saskaņā ar IAL). 8. oktobrī RD, acīmredzot, ir izdomājusi, ko iesākt ar ziņojumu, un to publiskot
- Latvija. Neraugoties uz to, ka informācijas atklātība glābs pasauli (vismaz Latviju) no krīzes (sk. zemāk + sk. Obamas plānus, piemēram, Cary Coglianese), valst pārvaldes funkciju vērtējumā, šai funkcijai veicies bēdīgi. Secinu: tiem, kas ir informēti, atklātība nav vajadzīga
Iestāde Funkcija Resora prioritāte FinMin LBAS LDDK LPS LTRK Sabiedrība Datu Valsts inspekcija Informācijas atklātības un pieejamības ievērošanas uzraudzība 0 nezināma 0 nezināma 5 0 2
Es, šķiet, piederu pie neinformētajiem, jo man vēl joprojām ir aizdomas, ka informācijas pieejamība ir tāda lieta, kas nespēj pašieviesties un pašīstenoties.
- Amerika nominē savu galveno arhīvistu Mr. Ferriero. Interesants pasākums ar interesantām domām par informācijas turēšanu un saglabāšanu arī interneta laikmetā
- 1. oktobris. Pēc iknedēļas diskusijas, Jānis Domburs secina, ka veselais saprāts (krietni vienkāršojot) reformās pazūd, un atgriežas pie atklātības tēmas:
Bet vienas universālas zāles, kas ja ne rada risinājumus, tad vismaz lielāku pamatu to meklējumiem un akluma novēršanai, ir un paliek vēl viena neekonomiska kategorija - atklātība un caurspīdīgums par nodokļu maksātāju resursiem un to pārdali. Arī tas valsts budžeta un aizdevuma programmu revidēšanā krietni pieklibo.
Septembris
- 30. septembris. Dizis Sprūds - biedrības e-veselība loceklis - ar lieliskiem blogiem Dienā.lv par to, cik noderīga ir informācijas pieejamība un cik lietderīgi ir e-veselības tēriņi
- 29. septembris. Statewatch ziņo:
"EU: Regulation on access to EU documents: Confirmation of the institutional impasse is reflected as the Swedish Council Presidency puts discussions on hold until the European Parliament makes it position clear: See: EU doc no: 12492/09 (pdf) The next possible discussion could take place in the European Parliament's Civil Liberties (LIBE) on 5-6 October. See also: Proposals for greater openness, transparency and democracy in the EU (pdf) by Professor Steve Peers and See: A quick guide to the "state of play" on amending the Regulation"
- 28. septembris nāk ar 8. starptautisko informācijas atklātības dienu!
- Pēc pāris dienām - 27. - 30. septembrī Oslo notiek ikgadējā Informācijas atklātības komisāru konference Piedāvājuviena dalībnieka skatu un secinājumus pēc trim dienām Oslo
- Augstākā tiesa, jādomā, pēc ilgām diskusijām, ir izņēmusi no savas mājas lapas informāciju par disciplinārlietām, kuras vecākas par gadu. Jācer, ka kādā brīdī tās atgriezīsies mājas lapā kā tēžu apkopojums vai anonimizēti faktu izklāsti!
- ASV līdzās neatkrarīgajam Stimulus Watch ir radīts arī USA spending.gov, kur nodokļu maksātājiem ir iespējams aplūkot un uzzināt to, kur apaliek viņu nodokļos samaksātie dolāri! Lapa izveidota saskaņā ar likumu (he Federal Funding Accountability and Transparency Act of 2006). Jaunā versija ir iepriekš veidotā fedspending.org turpinājums. Lasīt vēl Jaunumus par ekonomikas stimulēšanas pasākumiem valdības skatījumā, lūkojiet pēc tiem šeit
- Piedalies reforma! Interesants prāta "vingrinājums" (bet laikam gan nekas vairāk) tiem, kam tīk padomāt par to, kādu valsts pārvaldi Latvijā mēs vēlētos redzēt.
- TM sagatavojusi grozījumus MK noteikumos par tiesu spriedumu publiskošanu. Būtiskākais elements - visu pušu/pieteicēju/apsūdzēto vādu aizklāšana. Iesniedzām atzinumu, iesniedzām priekšlikumu un saņēmām atbildi, kas apstiprina to, ka klišejas ir svarīgākas par tiesību normas jēgu.
Augusts
- Tiesu administrācija Twitterī ziņo, ka "gada pirmajos 5 mēn. mēs (tiesas, ZGN, TA) esam samazinājuši papīra patēriņu par 645 000 loksnēm nekā līdzīgā periodā pērn" Varbūt es varētu meģināt šo sarēķināt arī par ministrijām?
- Forget transparency - Government needs authenticity. Tam grūti nepiekrist
- Sākam šķetināt iestāžu budžetus, lēmumus un taupības pasākumus
- VSS izsludina KNAB sagatavoto MK noteikumu projektu par lobētāju reģistra publiskošanu
Jūlijs
- 27. jūlijā daži valdību veidojošo partiju pārstāvji (TP) paziņoja, ka vienošanos ar IMF/SVF neparakstīs, jo tādas lietas nevarot parakstīt slepenībā no sabiedrības. IMF vēlme pēc slepenības esot neadekvāta. Interesanta notikumu attīstība, jo viedoklis bija pilnīgi pretējs tad, kad vajadzēja noslepenot pilnīgi neslepeno IMF Aid Memoire daļu pirms pāris gadiem, kad TP vēl bija premjera partija un aiz stūra - 9. Saeimas vēlēšanas.
Jūnijs
- 30 . jūnijā premjers Valdis Dombrovskis uzdevis visām ministrijām sagatavot un publicēt izsmeļošu un saprotamu atskaiti par to izdevumiem 2006-2009. Darbs jāpaveic līdz 31. jūlijam, Vairākas iestādes un sabiedriskiem mediji aicināti sekot šai iniciatīvai! Valda Dombrovska paziņojums ir pirmā šāda mēroga proaktīvas publiskošanas iniciatīva Latvijā! MK informācija un atskaites forma. Mediji ziņo Kas notiek Latvijā
- Cik maksā Latvijas valsts pārvalde. Funkciju pa funkcijai, ministrijas ir novērtējušas un pioretizējušas to darāmos darbus. Tiem, kuriem slinkums meklēt - lejuplādējiet šeit! Informācijas atklātība novērtēta ar 2 no 5.
- Arī Obama uzdod sagatavot ziņojumu par informācijas klasificēšanas praksi Amerikā. Pēdējo, šķiet, sagatavoja Klintona administrācija
- 15. jūnijā Saeima pieņēma grozījumus Informācijas atklātbas likumā, izslēdzot no tā pantu par uzraudzības iestādi. Ironiski, ka šādus grozījumus pieņem tās pašas partijas premjera vadībā, kuri šādu funkciju savulaik (2004) Datu valsts inspekcijai piešķīra. Tādejādi pašreiz ar sūdzībām par IAL ieviešanu Latvijā varam vērsties Adminsitratīvajā tiesā vai Ombuda birojā. Tikai tiesas pieņem iestādēm saistošus lēmumus.
- Premjers uzdevis ministrijām publiskot visus pagājušā pusgada tēriņus/ietaupījumus uzskatāmā un viegli pieejamā veidā. Būs interesanti redzēt, kas valsts pārvaldes ieskatā ir uzskatāms un saprotams!
- Manas uzmanības lokā nācis fakts, ka Latvija negrasās pievienoties EP dokumentu pieejamības konvencijai. Sabiedriskās organizācijas apkopojušas ziņas par valstīm, kuras pievienojušās un atteikušās pievienoties dokumentam 18. jūnija EP tieslietu ministru sanāksmē Plašāka informācija Aplūkojiet kartiAplūkojiet karti
- www.Openeurope.co.uk vēsta, ka vismaz daziem Latvijas Eiroparlamentāriešiem ar balsošanu par atklātības priekšlikumiem veicies samērā bēdīgi. Pirmajā vietā Tatjana Ždanoka (38 punkti), seko Georgs Andrējevs (36 punkti), pēdējā paliek Liene Liepiņa (5 punkti), kura, tiesa gan, bijusi EP tikai 3 mēnešus. Maksimālos 55 punktus ieguvis Carl Schlyter no Zviedrijas. Apskatiet pētījuma metodes un visu parlamentāriešu vērtējumus.
Maijs
- Eiropas Cilvēktiesību tiesa pieņēmusi vēl vienu spriedumu par informācijas atklātību. Lietā Kenedi v. Hungary, ECT atzīst informācijas atklātības ciešu saistību ar Konvencijas 10. pantu. Tiesa gan lieta neizlemj informācijas pieejamības jautājumu pēc būtības, tomēr atzīst, ka Iekšlietu ministrijas liegums piekļūt informācijai, neizpildot Ungārijas tiesas spriedumu, ir pretrunā ar Konvencijas 10. pantu.
- Eiropas Komisijas darbiniekiem iesaka būt uzmanīgiem, rakstot e-pastus. Arī e-pasts var būt "official document", kas pieprasāms, pamatojoties uz regulu par dokumentu pieejamību.
Each official must be aware that all his/her documents, including meeting reports and e-mails can potentially be disclosed. You should keep this in mind when writing such documents
Aprīlis
- 29. aprīlī prezidents sasauca ārkārtas valdības sēdi, kurā bija iecerēts "izkustināt no nulles punkta" iestrēgušās strukturālās reformas. Sēde bija slēgta, pēc prezidenta vēlmes, tas nozīmē - arī sēdē izskatāmie materiāli tika uzskatīti par ierobežotas pieejamības informāciju. Sēde "atslēgta" gan netika, tomēr pozīcijas partijas, protestējot pret šādu prezidenta lēmumu visu sēdē skatāmo ziņojumu materiālus jau iepriekš draudzīgi publicēja internetā.
- 14. aprīlī Eiropas Cilvēktiesību tiesa ir atzinusi, ka informācijas atklātība ir Konvencijas 10. panta aizsargāta. Droši vien jāpateicas arī krietni klibojošajai, bet tomēr pieņemtajai Eiropas Padomes Informācijas atklātības konvencijai! Ar šo ECT kļūst par otru reģionālo cilvēktiesību tiesu (pēc Inter-American Court of Human Rights Claude Reyes lietā), kura ir atzinusi info_a par vārda brīvībai piemērojamās aizsardzības cienīgu tiesību.[citi raksta]
Marts
- Sekojam ikgadējās Sunshine week norisēm ASV (un pasaulē) no 15. - 21. martam.
Februāris
- Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisija nosūtījusi uz trešo lasījumu Saeimā grozījumus pašreiz spēkā esošajā Informācijas atklātības likumā. Tie galvenokārt saistīti ar tehniskiem jautājumiem, piemēram, atbidi uz e-iesniegumiem un to tiesisko statusu, maksu par informācijas sniegšanu, kā arī informācijas pieprasītāja tiesību aizsardzību.
- Kārtera centrs (US) ir laidis klajā savu starptautisko informācijas atklātības notikumu kalendāru!
Janvāris
- Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldību lietu komisija skata grozījumus Informācijas atklātības likumā. Deputātu un Saeimas juridiskā biroja ierosionātie grozījumi attiecas gan uz informācijas elektroniskas sniegšanas kārtību, gan maksu par informācijas sniegšanu, cerams, samazinot pašreiz MK noteikumos noteiktos salīdzninoši augstos izcenojumus, skaidrojot noteikumus par maksas noteikšanas juridisko pamatu.