Saeima satraukusies par savu tēlu

Deputāti satraukušies par savu tēlu

Rīga, 31.okt., LETA.

Saeimas deputāti trešdien pauda satraukumu par parlamenta komisiju sēžu apmeklējumu atspoguļojumu plašsaziņas līdzekļos, tādēļ izteica vēlmi paplašināt komisijas sēžu apmeklējuma tabulu, kurā tiktu norādīti iemesli sēdes kavējumam, aģentūra LETA uzzināja Saeimas Pieprasījumu komisijas sēdē.
Saeimas Juridiskā komisija ir izpētījusi situāciju par deputātu komisijas sēžu apmeklējuma publiskošanu Saeimas mājaslapā, un nolemts, ka apmeklējuma tabulas forma tiek papildināta un tajā tiktu norādīta informācija par to, kāpēc deputāts kavējis komisijas sēdi.
Komisija uzskata, ka informācijai kavējuma iemesliem ir jābūt patiesai un pēc iespējas precīzākai, tādēļ aicina paplašināt komisijas sēžu apmeklējuma tabulas formu. Tiek rosināts tabulā iekļaut tādus kavējuma iemeslus kā tikšanās ar vēlētājiem, pilda frakcijas uzdevumu, pilda komisijas uzdevumu, slimība, cits pamatots iemesls.
Komisijas sēdē deputāti tikās ar "Sabiedrības par atklātību "Delna"" pārstāvi Līgu Stafecku un pārrunāja sadarbību un informācija par deputātiem publicēšanu portālā "Deputatiuzdelnas.lv". Sēdes laikā vairāki deputāti izteica bažas par publicētās informācijas interpretāciju tālāk citos plašsaziņas līdzekļos.
Stafecka gan norādīja, ka portāla mērķis ir nodrošināt uzraudzību pār to, kas notiek Saeimā, lai sabiedrība varētu sekot līdzi tam, ko deputāti dara, un tajā publicē ne tikai sēžu apmeklējumus. Viņa minēja, ka portāls izmanto Saeimas mājas lapā pieejamo informāciju par komisijas sēžu apmeklējumu.
"Mūsu mērķis tiešām ir atrast to labāko veidu kā sniegt maksimāli objektīvu informāciju. Mēs informāciju publicējam, bet nevaram ietekmēt, kā pēc tam tā tiek interpretēta," sacīja Stafecka.
Savukārt deputāts Ingmārs Čaklais (V) pauda pārliecību, ka "Delnai" būtu jāseko līdzi tam, kā viņu publicētā informācija tālāk tiek pārpublicēta. Uz Stafeckas sacīto, ka nepareizi nopublicēta informācija medijos nav bieži saskatāma un "Delnai" nav īsti iespējas to kontrolēt, deputāts tam gan nepiekrita. "Es tomēr gribētu, lai jūs nesakāt, ka nevarat ietekmēt, kāpēc tad jūs uzskatāt, ka varat ietekmēt deputātus, ietekmēt varu," izteicās Čaklais.
Juridiskās komisijas vadītāja Ilma Čepāne (V) sēdē apšaubīja "Delnas" tiesības uzraudzīt deputātu darbu un pat prasīja skaidroties par to, kas finansē portālu "Deputatiuzdelnas.lv". Viņa uzsvēra, ka dažkārt plašsaziņas līdzekļi "paķer" informāciju un pēc tam raksta par vairākiem deputātiem, ka tie ir slikti, bet deputāta darbu neraksturot tikai komisijas sēžu apmeklējums.
Uz deputātes Dainas Kazākas (RP) minēto, ka viņa ir sēdes neapmeklējusi, jo bija deleģēta valdībā runāt par demogrāfijas jautājumiem un arī bērna slimības dēļ, Stafecka norādīja, ka tas ir tikai saprotami, ka deputāti kādu iemeslu dēļ nevar apmeklēt visas sēdes. Stafecka arī norādīja, ka diez vai vajadzētu veidot kādus sarežģītus atskaitīšanās mehānismus par kavējumiem, jo medijiem ir iespēja jautāt par kavējuma iemesliem.
Deputāte Inga Bite (RP) norādīja, ka šeit ir vēroja klasiskā kvantitatīvo datu problēma - tos var interpretēt dažādi. Viņa aicināja padomāt, ka varētu mērīt ne tikai sēžu apmeklējumu, bet arī sēžu ilgumu un izskatīto jautājumu skaitu. Bite sacīja, ka "var jau atsēdēt", bet ir jāvērtē deputāta sniegtais pienesums, tādēļ jāmēģina rast risinājums, kā novērst uzmanību no kvantitatīvajiem datiem un pievērst kvalitatīvajiem.
Sēdē klāt bija arī Saeimas Kancelejas vadītājs Māris Steins, kurš norādīja, ka precīzi veidi, kā patlaban fiksēt deputātu prombūtni, ir atvaļinājums un komandējums. Viņš sacīja, ka viedokļi par komisijas sēžu apmeklējumu publicēšanu ir dažādi, pat tiek runāts par to, ka tos varētu nepubliskot. Tāpat tiekot pieļauta iespēja datiem klāt pievienot paskaidrojumus par kavējuma iemesliem.
Deputātu vidū izskanēja arī viedoklis par to, ka "Delnai" ir arī liela atbildība saistībā ar dažādu datu publicēšanu.
Pieprasījumu komisijas vadītājs Romualds Ražuks (RP) aģentūrai LETA atzina, ka problēmu klāsts, ko "Delna" ir uzņēmusies, ir ārkārtīgi liels, tādēļ Saeimai būtu viņiem jādod pēc iespējas plašākā un precīzākā informācija.
"Mūsu mērķis jau ir sadarboties un jo ciešāk mēs sadarbosimies, jo precīzāka un pareizāka informācija par tiem iemesliem par to, ko deputāts darīja nonāks Delnas un tālāk pie avīžu lasītājiem caurs presi," teica Ražuks.
Ražuks norādīja, ka pie šī jautājuma par sadarbību ar Delnu deputāti vēl atgriezīsies. Tas varētu notikt pēc aptuveni pusgada.

Publicēta: 31.10.2012 13:16

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License